Osnovna škola Petra Zrinskog Zagreb

E-materijali su materijali u elektroničkom obliku. U nastavku su navedeni elektronički časopisi, elektroničke knjige i priručna građa u elektroničkom obliku, te radijske priče. Nadamo se da ćete pronaći nešto zanimljivo i korisno za sebe.

SADRŽAJ:

ELEKTRONIČKI ČASOPISI

• Bug - informatički časopis
  • Drvo znanja - enciklopedijski časopis za mlade
  • Edupoint - časopis za poticanje informacijske pismenosti
  • Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje - međunarodni recenzirani časopis otvoren znanstvenicima iz svih polja edukacije i srodnih znanosti
  • Mak - časopis s temama iz područja religije
  • Metodički obzori - časopis za odgojno-obrazovnu teoriju i praksu
  • Metodika - časopis za teoriju i praksu metodika u predškolskom odgoju, školskoj i visokoškolskoj izobrazbi
  • Meridijani - časopis s temama iz područja geografije
  • National geographic - hrvatsko izdanje
  • Priroda - mjesečnik za popularizaciju prirodnih znanosti i ekologije
  • Školske novine - tjednik za odgoj i obrazovanje
  • Zagreb, moj grads temama o starom Zagrebu te aktualnim kulturnim događanjima, ali i o gospodarstvu, turizmu, zdravlju, ljepoti, prehrani, djeci i mladima
  • Portal znanstvenih časopisa RH (Hrčak) je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima ili minimalno bibliografskim podacima i sažecima svojih radova.

ELEKTRONIČKE KNJIGE

Lektire na internetu - oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Za dostup eLektirama potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti u informatičkom kabinetu.

Popis dostupne eLektire po razredima

Lektira i slikovnice za čitanje u slobodno vrijeme (1. - 2. razred)

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (3. i 4. razred)

Slikovnice na engleskom jeziku

Lektira i djela za čitanje u slobodno vrijeme (5. - 8. razred)

STRIP

Mrežna stranica o stripu.

E-PRIRUČNA GRAĐA

ENCIKLOPEDIJE NA INTERNETU

• Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.
  • Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju; besplatno dostupna članovima Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet (podatke tražiti u informatičkoj učionici)

• Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

LEKSIKONI NA INTERNETU

• Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

• Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

• Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

GRAMATIKA

PRAVOPIS

• Hrvatski pravopis - izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
  • Ispravi.me - program koji provjerava pravopis željenog teksta.

RJEČNICI

• Hrvatski jezični portal - prva je i zasad jedina internetom distribuirana rječnička baza hrvatskoga jezika. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

• Hrvatski terminološki portal - zamišljen je kao središnje mjesto okupljanja suvremene terminološke građe, tj. strukovnoga nazivlja, na hrvatskom jeziku. Cilj je Hrvatskoga terminološkog portala na jednom mjestu okupiti što veći broj stručnih pojmova i naziva te time dopuniti javni sustav pretraživanja kao pomoć stručnjacima, prevoditeljima, studentima i učenicima te svima koje zanima stručno nazivlje.

• Merriam Webster - engleski rječnik i tezaurus.
  • CroDict - njemačko-hrvatsko i hrvatsko-njemački rječnik.
  • Glosbe - hrvatsko-talijanski rječnik.
  • Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

PRIRUČNICI

RADIJSKE PRIČE

ZVUČNE KNJIGE

u sklopu eLektira dostupan je pozamašan broj naslova u obliku zvučnih knjiga. Knjige se može slušati preko ugrađenog playera ili pak preuzeti na svoje računalo, MP3 uređaj, tablet, mobitel... i poslušati "na miru". Svi su zvučni sadržaji u standardnom MP3 formatu. Potražite ih ovdje.

FILM

« Kolovoz 2020 »

KORISNE POVEZNICE

CMS za škole logo