Dragi učenici i roditelji,

dobrodošli na stranicu predmetne nastave. Ovdje možete

• vidjeti što sve radimo tijekom nastavne godine,
  • pronaći najbitnije informacije i obavijesti,
  • istražiti korisne materijale za učenje i ponavljanje,
  • odigrati edukativne igre.

Tangram

Autor: Administrator , 4. 2. 2019.

Riječ tangram u kineskom jeziku znači “sedam pločica mudrosti”. Tangram je vrlo popularna kineska igra, koja se sastoji od sedam dijelova, “tanova”, koji se slažu tako da se formira određena figura koristeći svih sedam dijelova. O samoj povijesti tangrama poznato je vrlo malo. Ne može se sa sigurnošću reći kada je nastao i u kojem dijelu Kine. Jedna od legendi kaže da je sluga nekog kineskog cara zaslužan za nastanak tangrama. Noseći iznimno vrijednu keramičku pločicu, spotaknuo se i pao. U panici je pokušavao komadiće keramike posložiti u kvadratni oblik, ali to nije nikako uspijevao. U svojim pokušajima stvorio je razne figure životinja, ljudi i stvari. U igri tangram koristi se sedam pločica. Pet pločica ima oblik jednakokračnog trokuta, jedna oblik paralelograma, a jedna oblik kvadrata.

Učenici 5.a razreda na nastavi matematike aktivno su sudjelovali u stvaranju priča koje su ispričali pomoću tangrama. Morali su koristiti različite likove i figure te su morali paziti da upotrijebe svih sedam pločite i da se pločice ne preklapaju. Ovo su njihove priče.

Kristina Branković, prof.

« Svibanj 2024 »