Slovenski dječji pisci

Autor: Administrator , 15. 1. 2024.

Treća projektna aktivnost unutar međunarodnog projekta Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja je upoznavanje učenika sa slovenskim dječjim piscima. U ovoj aktivnosti učenici su se služili različitim metodama istraživačkog rada koji potiče samostalno učeničko istraživanje, otkrivanje, zaključivanje i dolaženje do spoznaja. Primjena istraživačkog pristupa podrazumijeva aktivnu ulogu učenika. Učenici su prikupljali podatke o slovenskim dječjim piscima služeći se internetom, ali i dostupnim enciklopedijama unutar bolničke dječje knjižnice. Istraživali su tko su poznati slovenski dječji pisci u prošlosti te koji pripadaju današnjici. Istraživali su tko su poznati pjesnici, a tko spisatelji dječjih romana, dječjih pripovijetki ili zagonetki. Spoznali su da neki od njih nisu pisali samo za djecu. Također su spoznali da je Oton Župančič najpoznatiji slovenski dječji pjesnik, a Franc Bevk najpoznatiji slovenski dječji pisac. Od suvremenih dječjih autora spoznali su Svetlanu Makarovič, Tone Pavčeka, Niku Grafenauera te Nežu Mauerer. U nastavku pogledajte pano s radovima učenika Škole u pidžami na temu slovenski dječji pisci.

Irena Mihaljević, učiteljica