Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja

Autor: Administrator , 29. 11. 2023.

Ove školske godine Škola u pidžami uključila se u međunarodni projekt Čitanje ne poznaje granice/ Branje ne pozna meja. Ciljevi ovog projekta uključuju poticanje i promoviranje knjige te čitanje, unapređenje  čitalačke sposobnosti i vještine, upoznavanje slovenske dječje književnosti,  jezika i kulture, promoviranje hrvatske dječje književnosti, jezika i kulture, unapređenje različitih vrsta pismenosti, razvijanje kritičkog mišljenja, ovladavanje jednostavnijim elementima istraživačkog rada, unapređenje  vještine i sposobnosti javnog nastupa te razmjena  iskustva s vršnjacima iz susjedne zemlje. Prva projektna aktivnost bila je zajedničko čitanje zbirke priča slovenske spisateljice Ele Peroci Djeco, Laku noć. Starija djeca čitala su priče mlađoj djeci. Zatim smo obradili priču Maca Papučarica za lektiru. To je bila lektira iz vrećice. Učenici su trebali nacrtati naslovnicu za tu priču. Zatim napisati redoslijed događaja u priči prema kojoj su usmeno prepričavali samu priču. Osmislili su poruku priče za svu djecu. Opisali osobnost Mace Papučarice. Napisali sastavak na temu kako bismo mogli pomoći Maci Papučarici. U papirnatu vrećicu su stavili od tri do pet predmeta pomoću kojih trebaju objasniti povezanost s pričom Maca Papučarica. Mlađi učenici su uživali slušajući zanimljive priče Ele Peroci. Kako je naš sat lektire izgledao, pogledajte u nastavku na fotografijama.

Irena Mihaljević, učiteljica