Hotel za kukce

Autor: Administrator , 27. 11. 2018.

Kad netko kaže „kukac“, „buba“ ili „insekt“, većina ljudi se naježi. No upustite li se u istraživanje tog sićušnog svijeta ostat ćete fascinirani njihovim izgledom, staništima i načinima kretanja. Kad saznate više o načinima kako žive, kako se hrane, razmnožavaju, kako žive u organiziranim zajednicama… dobit ćete sasvim novi pogled na ova neobična stvorenja, a sigurno ćete nešto od njih i naučiti.

Zima je vrijeme kada se kukci zavlače u skrovišta gdje im je manje hladno pa smo im odlučili pomoći i napraviti im hotel. U KGZ Vladimir Nazor poslušali smo kratko i korisno predavanje o kukcima. Saznali smo da brojni kukci uopće nisu štetočine. Čak naprotiv, pomažu u očuvanju prirodne ravnoteže u vrtovima, njivama i voćnjacima. Oni pomažu biljkama kod oplodnje i stvaranja bogatijih plodova, neki su hrana pticama dok drugi žive u tlu i rahle ga kopajući tunele.

Gđa Daša  Filipčić, predsjednica udruge Zeleni klik!, pokazala nam je kako napraviti hotel za kukce i odmah smo se bacili na posao. Male ručice 2.a razreda vrijedno su brusile i voštale buduću nastambu koju smo zatim napunili slamom, češerima te izbušenim komadom drveta koji će im poslužiti kao hotelske sobe. Hotel je službeno otvoren u dvorištu Škole.

U nastavku pročitajte kako vi možete pomoći bubama da prezime, a u privitku ćemo objavljivati materijale o raznim kukcima pa nas pratite i naučite i vi nešto novo!

Neki kukci i njima slični koje ćete zasigurno sresti:

• bubamara – Biti će vam zahvalna za smještaj u hotelu u zimskim mjesecima. Ljeti ona traži lisne uši i polaže jaja na grančicu u njihovoj blizini. Zato ju vrtlari smatraju vrlo korisnom jer lisne uši rade velike štete na uzgajanom bilju. Problem je međutim ako oni izgube povjerenje u buba mare pa uši počnu suzbijati insekticidima i potpuno ih istrijebe iz vrta. Onda buba mare ostanu gladne.
  • hrastova strizibuba – Sitna crna duguljasta buba iz porodice kornjaša. Prepoznat ćete je po vrlo dugim ticalima. Ženka ima ticala dugačka koliko i cijelo tijelo. Ona odlaže jaja u hrastovu koru gdje se izlegnu ličinke. Hraneći se najprije korom, a zatim i drvetom mogu izbušiti tunel dugačak i do pola metra! Postoje i druge vrste strizibuba koje žive u starom drvetu, ponekad i u starim drvenim kućama. Ako pronađete natruli komad drveta u njemu je često vijugavi tunel, a u tunelu i tusti žuti crvić.
  • stršljen – Prati ga glas da je jedan od najopasnijih kukaca kod nas. Njegov ubod je vrlo bolan i neugodan, a kod osjetljivih ljudi više uboda može čak biti i smrtonosno. No njegov životni cilj uopće nije ubadanje ljudi. Zapravo se hrani biljnim sokovima i plodovima, a ponekad i drugim kukcima pa time doprinosi ravnoteži u ekosustavu. Živi u vrlo zanimljivim zajednicama, a gnijezda su mu ogromna, vrlo pravilne konstrukcije. Ipak ih se klonite i promatrajte iz daleka. Za svaki slučaj.
  • njemačka osa – Voli praviti gnijezda na zaklonjenim mjestima, u rupama, ponekad čak iskoristi i poštanski sandučić! Živi blizu ljudi, a svi je se boje jer ponekad bode. U stvari ni nju kao ni stršljena uopće ne zanimaju ljudi. Zanima je samo šećer i prava je ovisnica o slatkom voću. Priđete li joj dovoljno oprezno i ne dirate ju, neće vam ništa. Ako ljeti upadne u vaš sok, možete joj slobodno ponuditi prst kao spasonosno utočište. Zahvalno će otresti krila i odletjeti.
  • pauk križar – Vjerojatno će splesti mrežu negdje na rubu konstrukcije hotela. Mrežu plete samo ženka i u nju hvata kukce kojima se hrani. Prepoznat ćete je po smeđim prugastim nogama i karakterističnom svijetlom križu na zatku.
  • babure – Smiješni mali oklopni stvorovi koje ćete gotovo uvijek naći na vlažnoj zemlji ispod polu trulih dasaka. Na vaše iznenađenje, oni su u stvari rakovi! Dokaz – prebrojite koliko imaju nogu. Kukci imaju samo 6, pauci 8, a babure čak 14.
  • leptiri – Ne možete, a da ih ne primijetite radi prekrasnih šarenih krila. Prezimljuju na skrovitim mjestima, najčešće kao gusjenice ili kukuljice pa će i oni zatražiti sobu u hotelu kad zahladi. Leptiri su odličan indikator čistog okoliša. Čim se stanje u okolišu pogorša, leptira je sve manje.
  • uholaže – Kruži priča da ulaze u uši što je samo podli trač i uopće nije istina. Polažu jaja ispod kamenja i komada drveta pa će vjerojatno biti zahvalan stanovnik hotela. Jedu pupoljke, uginule kukce, a ponekad svrate na ručak bubamarama i goste se lisnim ušima.

Priloženi dokumenti:
pcele.docx (186.54 KB)