UČENJE UZ POMOĆ MICRO:BIT-a

Autor: Administrator , 19. 5. 2018.

U utorak, 15. svibnja, nastava HJ u razredima 6. a i 6.c bila je vrlo dinamična. Učenici su imali ponavljanje i uvježbavanje poznavanja riječi u kojima se javljaju glasovi Č ili Ć i riječi u kojima se pojavljuju glasovne skupine ije/je.

Klikom na [više] pročitajte kako je učenicima bilo.

Vježbanje je provedeno uz pomoć micro:bita na kojem sam pripremila dvije igre. Cilj mi je bio zainteresirati učenike za samostalno programiranje i poticanje uporabe digitalnih sadržaja u nastavi kroz jezične igre u ponavljanju pravopisnog gradiva koje djeca baš ne vole vježbati. Učenici su bili vrlo znatiželjni i motivirani za ovakvo izvođenje nastave.

U prvoj igri, učenici su u 10 pokušaja odabirom određivali, pišu li se slučajno odabrane riječi s kvačicom ili crticom. Fond riječi je bio 100, 50 riječi u kojima se javlja glas Č i 50 riječi u kojima se javlja glas Ć. Cilj je bio doći do 100 bodova točnim rješenjima u što kraćem vremenu. Za svaku odabranu riječ, učenici su svaki put imali povratnu informaciju jesu li točno riješili zadatak. Riječi su se na Micro: bitu pojavljivale bez dijakritičkih znakova.

Druga igrica bila je složenija jer su bile ponuđene i točno i netočno napisane riječi sa skupinama ije odnosno je. Na istom principu učenici su trebali ostvariti što bolji rezultat kroz što brže otkrivanje grešaka u ponuđenim riječima.

Učenici su bili jako motivirani. Od početnih rezultata koji su u početku iznosili 60, 70 … bodova, ovisno o znanju učenika pa do kraja sata i ustrajnosti da se postigne najbolji rezultat od 100 bodova. Poticali su jedni druge izgovaranjem naglas svojih rezultata. U 6. a do 100 bodova prva je došla Lara Volmut, a u 6. c Danea Obratov. Učenice su bile neopisivo sretne. Njihov rezultat potaknuo je i druge na više pokušaja dok i oni nisu ostvarili željeni rezultat.

Učenici su pokazali interes da im se objasni kako se programira micro: bit.

Julija Vejić