> Knjižnica
Vijesti iz knjižnice

Građa lagana za čitanje

Autor: Administrator , 15. 11. 2017.

Zaklada „Čujem, vjerujem, vidim“ pokrenula je projekt prilagodbe obaveznih lektirnih naslova za učenike osnovne škole s disleksijom, slijepe i druge učenike koje ne mogu koristiti standardni tisak. Knjige su prilagođena u zvučnom MP3 i DAISY formatu te u elektroničkom obliku kao skraćena e-knjiga. U dodatku su i program AMIS koji služi za čitanje DAISY knjiga te recenzija djela.

Dostupni naslovi u školskoj knjižnici:

H. C. Andersen: Bajke

Braća Grimm: Bajke

Mato Lovrak: Vlak u snijegu / Družba Pere Kvržice

Ivana Brlić-Mažuranić: Priče iz davnine / Čudnovate zgode šegrta Hlapića

August Šenoa: Prosjak Luka

Građa lagana za čitanje termin je koji obuhvaća jezičnu i grafičku prilagodbu knjiga koja je namijenjena osobama koji imaju poremećaj koji izaziva poteškoće u čitanju i razumijevanju teksta (osobe s disleksijom i ostalim poteškoćama čitanja, osobe s intelektualnim poteškoćama, osobe s neuropsihijatrijskim poremećajima, prelingvalno gluhe osobe, gluhoslijepe osobe, osobe s afazijom, demencijom i dr.). U proces prilagodbe standardnog teksta su uključeni logoped, profesor hrvatskog jezika, lektor, ilustrator i urednik izdanja. Prilagodba se temelji na Smjernicama za prilagodbu građe lagane za čitanje koju je izdao Međunarodni  savez knjižničarskih društava i ustanova (IFLA-ina sekcija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama.

Jezičnu i grafičku prilagodbu svih knjiga priredila je prof. logoped Željka Butorac, stručni suradnik logoped u OŠ Marina Držića, recenziju prof. dr. sc. Draženka Blaži, redovna profesorica na Odsjeku za logopediju Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu i Dunja Marija Gabriel, savjetnica za narodne knjižnice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, a ilustracije koje su dio e-izdanja Danijel Deverić. Urednica e-izdanja je Iva Ivanković. Zvučni zapis snimljen je u studiju Zaklade Čujem, vjerujem, vidim, a glavni urednik izdanja je Mirko Hrkač, upravitelj Zaklade.