Prve STEM knjige za djecu u Hrvatskoj - ROBOTIĆI

Autor: Administrator , 3. 7. 2018.

Naslovi:

• Penjemo se i spuštamo: kosina
  • Na klackalici: poluga
  • Zavrtimo se: vijak
  • Povuci-potegni: kolotur
  • Razdvajamo: klin
  • Krenimo zajedno: kotač i osovina

U šest knjiga o strojevima, Robotići nas na kreativan način vode i uče o osnovnim načelima uporabe i primjene poluge, klina, vijka, kolotura, kosine i kotača s osovinom. Robotići su maštoviti kao i svako dijete koje raširenih očiju promatra svijet oko sebe i pokušava odgovoriti na pitanje kako to radi. Svaka knjiga ima i dodatke, neku priču iz davnine povezane sa osnovnim strojevima ili neku odgovarajuću povijesnu crticu. Namijenjene su djeci predškolske i rane školske dobi.

Možete ih posuditi i u našoj školskoj knjižnici!

• Penjemo se i spuštamo: KOSINA

Svladavanje uzbrdice cik-cak stazom. Premještanje tereta pomoću ljestvi i platforme u obliku blage kosine. Tobogan. Platforma za invalidska kolica. Ceste. Osnovni dijelovi pomičnih stuba.

• Zavrtimo se: VIJAK

Vijak i odvijač. Električna bušilica. Golema svrdla za bušenje tunela. Okretni stolac. Preša. Vijak i matica. Autodizalica.

• Razdvajamo: KLIN

Ralica kao dvostruki klin. Klin u primjeni: nož, dlijeto, zatvarač, pile, škare. Višestruki klinovi: čavao, vilica, žlica. Klinovi na tijelu: zubi, nokti. Kljun djetlića.

• Na klackalici: POLUGA

Primjeri poluga: klackalica, tačke, ribički štap. Podizanje tereta pomoću poluge. Kran kao posebna vrsta poluge. Rovokopač. Drobilica za orahe. Otvarač konzervi. Katapult.

• Povuci-potegni: KOLOTUR

Kako izvaditi motor. Motor i remeni prijenos. Podizanje jedra – sustav kolotura. Kako rade kran i dizalo? Ski-žičara.

• Krenimo zajedno: KOTAČ I OSOVINA

Kotač i trenje. Vodenice. Propeler. Vjetrenjače. Koturaljke. Ventil i protok vode. Zabavni park. Odvijač. Ručna bušilica. Kvaka. Ključ. Bicikl kao niz poluga, kotača i osovina. Zupčasti prijenos.

« Ožujak 2024 »