Poštovani roditelji,
S obzirom na val tragičnih događaja u našem neposrednom susjedstvu o kojima čitamo i slušamo posljednjih dana dužni smo reagirati kao zajednica, kako vi kod kuće, tako i mi u Školi.
Traumatski događaji, osobito oni koji uključuju djecu, dovode do narušavanja naše sigurnosti i stabilnosti mentalnog zdravlja. Nakon svakog traumatskog događaja, podrška je potrebna ne samo izravnim žrtvama, već i cijeloj zajednici.
Važno je imati na umu kako širenje osjetljivih podataka o nečijem traumatskom iskustvu, produbljuje patnju i potpiruje sekundarnu traumatizaciju. U ovom trenutku, suosjećanje i podrška najbolje je što možemo učiniti.
Stoga je izuzetno važno razgovarati s djecom o samom događaju – pitati ih što znaju, kako se osjećaju, odgovoriti im na pitanja te naglasiti vrijednosti i stavove koje njegujemo. Ohrabrite dijete da iznese svoja iskustva o vršnjačkim odnosima i temama na koje ovakav događaj može podsjetiti, pratite reakcije djece te im budite model za nošenje sa stresnim situacijama.
S obzirom na veliku količinu poluinformacija i dezinformacija u medijima dobro je s djecom razgovarati i o vjerodostojnosti izvora, ali i voditi računa o sadržajima i komunikaciji djece na društvenim mrežama.
Detaljnije smjernice za razgovor te nošenje s ovim traumatskim događajem možete pročitati na poveznici Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te Facebook stranici Zagrebačkog psihološkog društva.
Ukoliko djetetove reakcije potraju i ometaju svakodnevne aktivnosti ili primjetite promjenu na djetetu, dobro je posavjetovati se sa stručnjacima.
Odgovornost je svakog pojedinca briga za dobrobit zajednice.
Ana Bare, školska psihologinja