MANIFESTACIJA MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Administrator , 16. 11. 2018.

Dugi niz godina, od 15. listopada do 15. studenoga, u Hrvatskoj se obilježava Mjesec hrvatske knjige, manifestacija kojom se promiče čitanje kao jedna od temeljnih društvenih vrijednosti.
Za učenike razrednih odjela: 5b i 5c te 7a i 7.c bio je isplaniran cijeli niz aktivnosti kojima se nastojalo potaknuti učenike na čitanje s užitkom. Učenici 5.b i 5a naslikali su nove naslovnice poznatih dječjih knjiga hrvatskih autora i sve naslove napisali na glagoljici jer je ove godine Europska komisija proglasila 2018. godinu godinom kulturne baštine pa je baština biti okosnica Mjeseca hrvatske knjige. Tema je bila „Baš baština“, a moto „(U)čitaj naslijeđe!“ Osnovni motiv je glagoljica kao posebnost hrvatske baštine, nacionalnog i kulturnog identiteta. Nakon toga su učenici kroz mini projekt „Radost čitanja“, na satu HJ zajednički pročitali knjigu Maje Brajko Livaković “Finka Fi“ o životu male školjke koja ih je potaknula na razvijanje ekološke svijesti. U dogovoru s knjižničarkom škole, organiziran je i književni susret sa spisateljicom. Književnom susretu pridružio se i razredni odjel 5. a. Susret je protekao u pozitivnom ozračju. Književnica je strpljivo i vrlo poučno odgovarala na dječja pitanja.
Učenici sedmih razreda imali su dva različita zadatka. Razredni odjel 7. a pripremio je kviz znanja “Pogodi tko sam“. Pitanja su bila o hrvatskim književnicima i njihovim djelima (koje smo do sada čitali). Omotnice su trebale sadržavati po 10 kartica zanimljivo postavljenih pitanja, ulomaka ili natuknica o piscu ili nekom njegovom književnom liku.

Sedmi c razredni odjel dobio je zadatak „ugostiti“ jednog ili jednu književnicu i po svom izboru provesti ili jedan dan u prošlosti iz koje dolazi književnik ili provesti s njim/s njom dan u suvremenom Zagrebu i o tome napisati reportažu. Aktivnosti za učenike sedmih razreda bile su zaokružene Pričom o prvom i posljednjem tiskanom hrvatsko-glagoljskom misalu koji je pripremila Mirna Lipovac iz Društva prijatelja glagoljice u KGZ Vladimir Nazor. Učenici su prisustvovali predavanju u pratnji školske knjižničarke i predmetne učiteljice.

Pripremila: Julija Vejić, učitelj savjetnik