1. Zrinijada osnovnih škola i 1. mjesto naše Škole!

Autor: Administrator , 9. 6. 2021.

U ponedjeljak 7. lipnja 2021. godine održana je 1. Zrinijada osnovnih škola, kviz-natjecanje za učenike osnovnih škola u Hrvatskoj. Ideju o natjecanju osnovnih škola koje su nazivljem povezane s baštinom obitelji Zrinskih osmislio je Milivoj Dretar, profesor povijesti i geografije iz OŠ Petar Zrinski – Jalžabet, u želji da se ova jubilarna godina (400 godina od rođenja Petra Zrinskog i 350 godina od tragične smrti Petra Zrinskog po otkrivanju Zrinsko-frankopanske urote) obilježi na jedan poseban način zbog nemogućnosti regularnih obilježavanja godišnjica radi pandemije koronavirusa i posljedica potresa. Cijeli projekt proveden je u suradnji i koordinaciji s Hrvatskim povijesnim muzejom iz Zagreba koji u svojim zbirkama  čuva mali dio iz ostavšine Zrinskih.

...

Na Zrinijadi je sudjelovalo ukupno devet osnovnih škola (ukljućujući i našu školu) diljem Hrvatske povezanih s baštinom obitelji Zrinski, a cijelo događanje  održano je online zbog trenutnih epidemioloških uvjeta. Program Zrinijade započeo je profesor Milivoj Dretar uvodnim predstavljanjem i pozdravljanjem svih okupljenih preko video-konferencije, a potom se priključila i viša kustosica pedagoginja Jelena Roboz iz Hrvatskog povijesnog muzeja. Nakon zadavanja uputa za rješavanje kviza natjecatelji su prionuli na posao. Svaku školu predstavljao je četveročlani tim u kojem je bilo po dva učenika iz šestih razreda i po dva učenika iz sedmih razreda. Naš tim, nazvan Krajiška-ZG, predstavljali su učenici iz 6.b razreda -  Mislav Peranović i Niko Virović, i učenici iz 7.b razreda – Karlo Bender i Mislav Mirković. Budući da se radilo o timskom natjecanju zahvalni smo ravnateljici Maji Car iz jedne od naših škola domaćina – OŠ kralja Tomislava, na ustupanju prostora za održavanje Zrinijade. Kviz-natjecanje osmislili su djelatnici Hrvatskog povijesnog muzeja koristeći materijale koji su prije natjecanja podijeljeni mentorima škola te su vezani uz povijest obitelji Zrinskih. Po završetku natjecanja su uslijedili rezultati škola, a rezultat naše škole sve nas je razveselio! Na 1. Zrinijadi osnovnih škola naši su učenici Mislav, Niko, Karlo i Mislav osvojili PRVO MJESTO! Neizmjerno smo ponosni na naše učenike i na njihov rezultat! Od posebnog značaja je zajedništvo, prijateljstvo i skladnost cijelog tima unatoč činjenici da učenici trenutno pohađaju različite škole domaćine te su u različitim smjenama! Drago nam je da smo sudjelovali u 1. Zrinijadi osnovnih škola te s veseljem očekujemo i buduće Zrinijade.

Zrinka Dičak, prof. povijesti